Policija u zajednici

Zajedničko rešavanje problema

Social Media and Community Policing Implementation in South Eastern Europe: A Question of Trust

Czapska, J. and Struzińska, K. (2018)

Društveni mediji se sve više koriste u radu policije u zajednici kao sredstvo za podsticaj komunikacije i unapređenje poverenja između policije i zajednica. Programi rada policije u zajednici sprovedeni u postkomunističkim zemljama jugoistočne Evrope, kao i procesi izgradnje legitimiteta policije u celini, susretali su se sa izazovima vezanim za nedovoljno poverenje javnosti u sprovođenje zakona i za potrebu za redefinisanjem uloge policije.

 

Ovaj rad koristi rezultate empirijskih istraživanja za tvrdnju da se trenutni procesi premošćavanja jaza u komunikaciji između policije i zajednice mogu ojačati upotrebom socijalnih mreža. Predstavljena argumentacija je zasnovana na analizi odabranih kvantitativnih studija policijske legitimnosti i odabranih nalaza kvalitativnog terenskog istraživanja sprovedenog 2016. u Bosni i Hercegovini u okviru projekta Policija u zajednici i postkonfliktna reforma policije (ICT4COP).

 

Implikacija predstavljene studije bi trebalo da bude temeljnija analiza ključnih faktora koji utiču kako na stvaranje policijskog legitimiteta, tako i na načine na koji upotreba socijalnih medija u odnosima policije i zajednice, naročito u postkomunističkim društvima, treba da bude osmišljena da služi svrsi izgradnje poverenja u policiju.

 

Članak pogledajte ovde:

https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-89297-9_6

 

Social Media: A Tool for COP in Post-Conflict Settings?

By Hofmann, R. (2017)

Tokom prethodne decenije, IKT su promenile način na koji komuniciramo. Društveni mediji igraju važnu ulogu u pružanju bezbednosti – za policijske institucije, kao i za građane. Ovo važi i za postkonfliktna društva, piše dr Robin Hofman u ovom predlogu za donosioce odluka ICT4COP.

 

Rad policije u zajednici u postkonfliktnim okruženjima može imati koristi od ovakvog razvoja situacije. Ali nove tehnologije ne predstavljaju magični štapić. Tradicionalne forme interakcije ostaju važne za efektivno obavljanje policijskog posla u zajednicama.

 

Ovaj predlog praktičnih politika daje više primera o tome kako policijske agencije širom sveta koriste socijalne medije. On ispituje kako se ovi alati mogu primeniti u održavanju reda u postkonfliktnim okruženjima.

 

Predlog praktičnih politika pogledajte ovde:

https://ict4copmagazine.files.wordpress.com/2017/09/social-media-a-tool-for-cop-in-post-conflict-settings_ict4cop-policy-brief.pdf

RUB LogoUniversity KrakowEU flagNMBU Logo
ICT4COP: A Research Project
funded by the EU Commission's
Horizon 2020 Research & Innovation Programme